MotoGP 10ος γύρος – Τσεχία

Review
Σε τροχιά τίτλου οι αναβάτες της Monster Energy
Μπορεί οι Valentino Rossi και Mavarick Vinales να μην κέρδισαν στο Brno αλλά και οι δύο βρίσκονται σε τροχιά τίτλου στο φετινό παγκόσμιο πρωτάθλημα του MotoGP. Νικητής στη Τσεχία δεν ήταν άλλος από τον Μarc Marquez με τη Honda μην αφήνοντας περιθώρια στον ανταγωνισμό. Η ξαφνική μπόρα που ξέσπασε κατά τη διάρκεια του αγώνα του Moto 2 έκρινε ουσιαστικά την έκβαση του αγώνα. Όλοι οι αναβάτες της μεγάλης κατηγορίας ξεκίνησαν το δικό τους αγώνα με ελαστικά βροχής αλλά μόλις μερικούς γύρους μετά η πίστα άρχισε να στεγνώνει. Εκεί ήταν ο Marquez έκανε την κίνηση ματ στους αντιπάλους του. Μπήκε πρώτος στα pit για αλλαγή μοτοσικλέτας, κίνηση που απεδείχθη εξαιρετικά σωστή, καθώς ο Ισπανός πέντε φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής κατάφερε να κινηθεί για δύο περισσότερους γύρους γράφοντας απίστευτους χρόνους, μέχρι και δέκα δευτερόλεπτα ανά γύρο διαφορά από τους αντιπάλους του.
Οι δύο γύροι που έμειναν στη στεγνή πίστα με βρόχινα ελαστικά έριξαν τους Valentino Rossi, Andrea Dovizioso και Johann Zarco εκτός δεκάδας. Η συνέχεια ήταν εξολοκλήρου αφιερωμένη στους Marquez και Pedrosa που κράτησαν απλά τις δύο πρώτες θέσεις μέχρι και το πέσιμο της καρό σημαίας. Ο Mavarick Vinales, παρά το γεγονός ότι και εκκινούσε από την έβδομη θέση, κατάφερε να ανέβει τελικά στο τρίτο σκαλί του βάθρου μένοντας έτσι ζωντανός στο κυνήγι του φετινού τίτλου. Από τη μεριά του, ο Rossi μετά το αδικαιολόγητο λάθος του οδήγησε σαν πρωταθλητής αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν μια τέταρτη θέση στη γενική κατάταξη. Τερμάτισε μπροστά από τον Cal Crutchlow, τον οποίο και προσπέρασε λίγες στροφές πριν το πέσιμο της καρό σημαίας. Πίσω από τον Βρετανό αναβάτη της LCR Honda, τερμάτισε ο Andrea Dovizioso με την εργοστασιακή μοτοσικλέτα της Ducati, ενώ πιο πίσω, ύστερα από έναν εξαιρετικό αγώνα, βρέθηκαν ο Danilo Petrucci και ο Α. Espargaro. Την «10άδα» συμπλήρωσαν ο αδελφός του, P. Espargaro και ο Jonas Folger.
Μετά το τέλος του αγώνα στο Brno ο Marc Marquez μεγαλώνει τη διαφορά του στους 14 βαθμούς απέναντι στον Maverick Vinales που έμεινε στους 140 ενώ ακολουθούν ο Andrea Dovizioso στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 133 βαθμούς και ο Valentino Rossi με 132. Πέμπτος πέρασε ο Dani Pedrosa ενώ την εξάδα κλείνει ο Johan Zarco.